САРНЕНСЬКИЙ 

історико-етнографічний музей

 

 

 

Музей  було засновано у 1974 році як краєзнавчий районний музей, відділ Рівненського обласного краєзнавчого музею. Тут було три розділи: природи, історії дорадянського та радянського періоду. Дбаючи про те, щоб експозиція музею відрізнялась від інших  краєзнавчих музеїв, ми намагалися створити свою, притаманну поліському регіону, експозицію. Адже тут гарно збережена матеріальна  і духовна культура. У 1978 році ми стали перевозити  і реставрувати на території музею  памятки народної архітектури. За досить короткий час  було відреставровано дві селянські садиби, каплицю ХVІІІ ст. Консультантами та реставраторами були  будівельні бригади колгоспів, на території яких ми брали споруди.

 

Відкриття експозиції супроводжувало велике фольклорне свято, на якому  виступали фольклорні колективи, а майстри народної творчості виставляли свої доробки. Пізніше експозиція архітектурно етнографічного майданчика доповнилась кузнею, вітряком  ХІХ ст.

 

У 1989 році музей перепрофільовано в  історико етнографічний.  Маючи в фондах  хороші етнографічні колекції, а також поповнюючи експозицію архітектурно етнографічного  майданчика, ми створили  єдиний в області  музей такого профілю.

 

В 2006 році завдяки благодійницькій акції Рівненської Спілки художників України музей поповнився  34 мистецькими творами, завдяки чому  стало можливим  в одній залі відкрити художню виставку.

 

Тепер в музеї працює три розділи: історії, етнографії та мистецтва. Традиційно на території музею проводяться свята народної творчості із запрошенням художніх аматорських колективів, майстрів народної   творчості . Музей часто організовує виставки, на яких представлені  як власні фондові матеріали, так і приватні  колекції та експонати інших музеїв.

 

Для виставок    музей використовує як власні, так і приватні колекції та  виставки інших музеїв. Завдяки цьому наші земляки мали змогу ознайомитися з творчістю Марії Приймаченко,  Миколи Глущенка, Емілії Бережницької. Через комп'ютерні копії картин Ермітажу та Третьяковської галереї відвідувачі музею  долучилися до високого мистецтва художників Росії, Голландії Італії, Франції, Німеччини. Музей влаштовує персональні виставки  місцевих майстрів народної творчості: різьбярів  Василя Мисанця та Василя Позніка; вишивальниць Надії Ліневич, Галини Паньковець, Анастасії Карпишиної, Тетяни Пантус, Євгенії Петришиної; художників Сергія Захарчука, Василя Позніка.

 

Вже декілька років   поспіль ми намагаємось відродити давньослов'янський  поліський обряд Водіння Куста. Ця традиція ще й досі збереглась в деяких селах Дубровицького, Зарічнянського районів Рівненської області та поліських районах Волинської області, у Білорусі  - на  Пінщині та Столінщині. Це свято ми проводимо на території музею із залученням фольклорних колективів  із с. Сварицевичі Дубровицького  району,  Старі Коні Зарічнянського району та інших автентичний колективів, які в своєму репертуарі мають кустові пісні. Це фольклорні гурти м. Києва, Луцька. Відродили і мають в своєму    репертуарі ці пісні Методист Сарненського РДК Тетяна Давидюк, старший викладач кафедри фольклору РДГУ Раїса Цапун, фольклорні гурти  Оберіг із с. Люхча Сарненського району.

 

Віртуальний екскурс по музейних залах

Ãîëîâíà