БІБЛІОТЕРАПІЯ:

потенційні можливості та основні завдання

 

        На сьогодні, бібліотерапія, як допоміжний засіб лікування, розвинута у багатьох країнах світу.

        Бібліотерапія - лікування людини словом, книгою.

        В офіційній науці немає точного сформульованого визначення бібліотерапії, але всі зарубіжні і вітчизняні вчені єдині в тому, що бібліотерапія займається вивченням особистості читацького сприйняття під час хвороби і розробці способів  психологічної корекції за допомогою соціально підібраної літератури.

        Початок лікування книгою вперше заклали церковні бібліотеки, в яких  зберігалось видання релігійного змісту, які приносили віруючим заспокоєння і надію.

        Бібліотерапія зародилась і знаходилась під крилом церкви до епохи Відродження, коли  література стала світською і доступною широкому колу людей. З  цього часу лікарі стали використовувати ї у лікувальних цілях.

        Так, англійський лікар 18 ст. радив своїм пацієнтам читати "Дон Кіхота Сервантеса", а інші  лікарі рекомендували читати 2-3 ст. хорошого тексту. Однак  наукового змісту бібліотерапія набула лише на початку 20 ст. з розвитком психоаналізу, коли книга стала містити не тільки методичні рекомендації, але  безпосередньо стала ліками.

        Важливі дослідження бібліотерапії, як засобу допоміжної  анестезії були  здійсненні співробітниками Гематологічного наукового центру Росії. Доведено, що при неможливості знаття болю медикаментами у деяких хворих,  книги є єдиним засобом зменшення страждань. Звичайно, що цей засіб не є універсальним, але в окремих  випадках успішно використовується, оскільки мозок зайнятий переробкою символів і словосполучень, і біль перестає бути домінуючим. В окремих випадках бібліотерапія є протипоказ - це гострий стан психічних і психоматичних захворювань. У цьому випадку всі зовнішні подразники ведуть до загострення хвороби. Рекомендується бібліотерапія при ДЦП, як засіб лікування при стресах, депресіях.

        Немаловажним і актуальним питанням є види літератури, що застосовуються у бібліотеці. Корисна є дитяча, гумористична література, як засіб заспокоєння і зняття болю - це твори Н. Носова, В. Драгунського. Серед зарубіжних творів найбільш популярні історії про Карлсона і Вінні Пуха. Особливо дітям треба підбирати книгу.

        Серед дорослої аудиторії домінують повсті і романи В.П. Астафьєва, Ф.А. Абрамова, В.І. Белова, Ю.В. Бондарева, А.П. Платонова, В.Г. Распутіна, М.А. Шолохова, В.Тітова, а також вірші М. Рубцева і С. Єсеніна.

        Але жодна книга в світі не мала такої цілющої дії на людину, як Біблія. До неї часто зверталися О. Пушкін, Л. Толстой, Ф. Достоєвський, А. Ахматов, Б. Пастернак, Й. Бродський, І. Тальков.

        Практика роботи бібліотек дозволяє говорити про бібліотерапію, як про лікування усіма бібліотечними засобами, лікування бібліотекою не тільки окремої особистості, але й окремих груп, суспільства в цілому.