ПУБЛІЧНО-ШКІЛЬНА БІБЛІОТЕКА
села Клесів

Кожний населений пункт Українського Полісся має свої таємничі урочища, які притягують людей своєю незайманою красою і багатством природи. Правда, людина не завжди відплачувала за це. добро добром. Прикладом може бути Чорнобильська трагедія, яка своїм чорним крилом накрила майже все Полісся. Але люди не покинули своїх рідних місць, а навпаки ще з більшою турботою почали ставитися до лісових багатств. Ми, учні Клесівської загальноосвітньої школи І - II ступенів, на заняттях краєзнавчого гуртка дослідили природні об'єкти навколо Клесова, склали маршрут. Йдучи, їдучи нашим маршрутом будь - який громадянин України і не тільки України зможе прекрасно відпочити, набратись сил, поліпшити настрій.

Спокійна, але зворушлива своєю красою природа Українського Полісся. Зелені шати лісів тут переплітаються з голубоокими водоймами, високі травостої квітучих галявин - з древніми, вкритими сивими туманами болотами. Побачиш все це хоч раз - і пам'ять вкарбовує його назавжди.

Урочище „Любонька"

Урочище „Любонька" розташоване біля автотраси Київ - Ковель, за 9 км. від Клесова. Назву ця місцевість отримала від річки Любоньки, і протікає тут. Таких лісових річок лишилось дуже мало. Це навіть не річка; а річечка, що тече між столітніми дубами і несе свою болотну коричнеї воду до більшої річки Чакви. Із вуст у вуста жителі Клесова переказують давню легенду про поліську красуню Любоньку, на честь якої було названо річку . Поліська красуня не хотіла здаватись в полон чужинцям. Вирвалас із їхніх рук і кинулася до рідного лісу. Тільки коса її, довга та чорна замиготіла між деревами. Не наздогнали її чужинці, бо перетворилася вога в тиху і спокійну річечку . Легенда красива і незвичайна , як і урочище

„Любонька". Сама місцевість - це пагорб, на якому ростуть велетні - дуби, а внизу під горою розкинувся великий став , що поріс очеретом. Клесівський лісгосп на пагорбі серед дубів облаштував місце відпочинку . Тут часто відпочивають люди, які їдуть по автотрасі Київ - Ковель. Є в урочищі і ягоди, і гриби.

Голубе озеро

Каменаха, Коплище, Голубе озеро - такі назви має одна й та сама, місцевість, розташована за 4 км. від Клесова. Якщо рухатись по автошляху з Рокитного на Клесів, то це якраз на кордоні Сарненського та  Рокитнівського районів Рівненської області. За 300 м від дороги ви побачите рукотворну голубу водойму. У 60-х роках тут добувал  граніт  Кар'єр має глибину близько ЗО м.. Після того, як видобуток гранітубуло припинено, кар'єр затопило чистою голубою водою . До речі, кажуть, що вода ця має велику лікувальну силу - вона лікує захворювання шкіри та поліпшує настрій . Голубе озеро оточене зеленими лісами не тільки радує око, але й додає здоров'я .Останніми роками це улюблене місце відпочинку не лише жителів Клесова, а й області. Клесівський лісгосп створив всі умови для прекрасного відпочинку. Тут збудовані альтанки, бесідки, обладнані місця для дитячих забав: гірки, каруселі. Хто хоч відпочивав у цій місцевості, той обов'язково захоче повернутися сюди знову.

Дендропарк

Рухаючись потягом з Києва у бік західного кордону країни, на околиці Клесова можна побачити природне диво. Це диво - дендропарк, створений однією людиною О.Ф.Вороном. Якщо ми зупинимось і зайдемо в цей дендропарк, то побачимо живі, зелені скульптури створені руками самобутнього ландшафтного архітектора за допомогою садових ножиць і драбини. Тис чорний, самшит, срібляста ялина, туя західна тягнуться до сонця найрізноманітнішими фігурами. Це і кулі, з гранями шпилі, ромби конусоподібні, вази, зелені дивани... Словом, справжнє зелене чудо. Є в дендропарку каштанова алея, її довжина 200 м., але щороку її досаджують. Йде вона вздовж ставків і кріпить береги річки Любоньки. Площа біля лісництва сягає 3 га. Значну частину відвели під дендропарк з монументальними дерево - кущовими спорудами. Тут нараховується біля 100 екзотів дерев і кущів. А ще перед двоповерховим приміщенням лісництва красуються рукотворні озерця, що по дну з'єднані між собою. Їх обступають білокорі берізки та інші насадження . Одне слово, казково гарно, особливо в сонячну пору, на території дендропарку. Невипадково сюди приїжджають фотографуватися в дні весіль та урочистих подій .

Озеро Сомино

Якщо від села Пугач, що за 4 км від Клесова рухатися на північ, то неодмінно можна потрапити на озеро Сомино. Західні береги озера оточені прекрасними сосняками, які перегукуються з небом. Південні береги оточені березняками й вільшняками. На сході до озера підступає болото. В середній частині ширина озера близько 3 км., довжина - 4 км. У геологічному відношенні озеро розташоване в клесівській низовині. Озеро утворив льодовик, хоча існує й інша версія про те, що озеро карстового походження. Глибина озера до 14 м. Береги озера піщані, воно глибшає поступово від берега до центру улоговини. Рівень води в озері однаковий взимку та влітку. Водний світ озера представлений простими рибами: карась, плітка, лин, червоний карась, лящ, підлящик. 3 хижих риб водяться щуки і окуні. С в озері і соми. Саме через це озеро називається Сомино. На меліоративних канавах біля озера і на самому озері увечері можна побачити бобрів, рідше - видру. У лісах навколо озера є багато чорниць, журавлини, грибів.

Урочище „Залив"

Урочище „Залив" розташоване за 9 км. від Клесова. Це велика територія залита водою. Площа „Заливу" приблизно 750 га. Урочище було утворене ще в 30-х роках поляками. Будуючи лінію оборони з дотів біля залізниці Київ - Ковель, низинну місцевість вони затопили. Після війни ця територія відійшла до Сарненського лісгоспу. Сюди приїжджають полювати на дичину зі всієї України. Двічі цю територію розширювали, поглиблювали, добудовували базу. Сьогодні це прекрасне місце для полювання, відпочинку, риболовлі. Тут створена прекрасна база: сім мисливських будиночків, дві вертолітні площадки, сауна, фінська баня, коптильня. Навколо Залива росте багато грибів та ягід: чорниць, журавлини, брусниць.