поВІР  У  СЕБЕ

для людей з обмеженими фізичними можливостями

 

 
   

 

На даний час в Сарненському районі проживає більше п'яти тисяч  інвалідів. З метою соціального захисту громадян на районному рівні діють програми соціального захисту інвалідів, зокрема районна програма соціального захисту громадян «Турбота» на 2007-2010 роки, схвалена розпорядженням голови райдержадміністрації № 529 від 08.12.06 року, затверджена рішенням районної ради №113 від 25.12.06. Програмою передбачено надання одноразової грошової допомоги малозабезпеченим верствам населення в тому числі інвалідам за рахунок коштів районного бюджету.  Районна програма розвитку системи реабілітації та трудової зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями, психічними захворюваннями та розумовою відсталістю на період до 2011 року, схваленою розпорядженням голови райдержадміністрації № 403 від 3.10.07, затвердженою рішенням районної ради  № 270 від 30.10.07. Вказаною програмою передбачено фінансування проведення слухопротезування та забезпечення засобами корекції зору дітей-інвалідів.  Надання одноразової грошової допомоги малозабезпеченим верствам населення в тому числі інвалідам за рахунок коштів районного бюджету передбачено районною програмою соціального захисту громадян ″Турбота″ на 2007-2010 роки. Інваліди  війни забезпечуються безкоштовними  путівками на санаторно-курортне лікування в санаторії Міністерства праці та соціальної політики, які надходять до управління централізовано, та путівками, придбаними за рахунок субвенції з державного бюджету.

Установами соціального захисту, що обслуговують інвалідів, ветеранів війни і праці на території Сарненського району є:

  • координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозахищених верств населення, в склад якого входить відділення соціально-побутової реабілітації, відділення соціальної допомоги вдома, відділення по наданню грошової та матеріальної допомоги, стаціонарне відділення для постійного або тимчасового проживання одиноких громадян. Координаційний територіальний центр надає соціальні послуги одиноким непрацездатним громадянам, ветеранам війни та праці, інвалідам;

  • центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, яким  здійснюється соціальний супровід дітей-сиріт, дітей з багатодітних сімей, дітей - інвалідів;

  • дві школи-інтернати для дітей сиріт та дітей з вадами розвитку, знаходяться в с.Чудель,  Сарненського району (школи обласного підпорядкування).

 Окрім того, на території Сарненського району функціонують такі громадські організації інвалідів:

  • Сарненська територіальна первинна організація УТОС;

  • Сарненська територіальна організація УТОГ;

  • Сарненська районна організація Рівненського обласного об'єднання Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України»;

  • Фізкультурно - спортивний клуб інвалідів «Повір у  себе».

Окрім того, вказаній категорії осіб надається гуманітарна допомога.  Облік та видачу гуманітарної допомоги інвалідам здійснює координаційний територіальний центр соціального обслуговування мало захищених верств населення. Протягом 2008-2009 років гуманітарна допомога одягом, що був у використанні, надходила з Міжнародного благодійного Фонду «Глорія». На одиноких громадян, які обслуговуються координаційним територіальним центром заведена картотека. По мірі видачі гуманітарної допомоги відомості заносяться в картку обліку та спеціальний журнал.

У загальноосвітніх закладах району розроблені реабілітаційні заходи з питань захисту прав осіб з обмеженими фізичними та психічними можливостями, проведені уроки доброти, виховні години з питань толерантного ставлення до інвалідів. Проводиться Всесвітній день інвалідів, організовуються благодійні ярмарки, кошти з яких передаються дітям – інвалідам, відвідуються сім’ї, де виховуються діти – інваліди. Діти – інваліди залучаються до участі в позакласних заходах.

При відділі освіти функціонує психолого – медико – педагогічна консультація, метою якої є виявлення та діагностичне обстеження дітей з вадами психофізичного розвитку. Надано консультації дітям та батькам з питань створення сприятливих умов навчання, виховання, корекції та реабілітації.

Створені умови для безоплатного доступу до позашкільної освіти при гуртках Сарненського та Степанського будинків дітей та молоді, Сарненській ДЮСШ. 

З метою забезпечення дітей-інвалідів  необхідним рівнем знань та  навичок в районі, розроблено районну програму розвитку системи реабілітації та трудової зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями, психічними захворюваннями та розумовою відсталістю на період до 2011 року.

20 років співчуття та милосердя в скарбничці Сарненського координаційного територіального центру соціального обслуговування малозахищених верств населення.

Нині до складу координаційного територіального центру входять відділення соціальної допомоги вдома, соціально-побутової реабілітації та з надання грошової натуральної допомоги, стаціонар для постійного або тимчасового перебування на базі дільничної лікарні смт Степань. Одинокі непрацездатні та громадяни похилого віку, інваліди, бездітні подружжя – усіма цими категоріями опікується колектив однодумців під егідою Лариси Малецької. Обслуговується координаційним територіальним центром обслуговування    малозабезпечених громадян:
      відділенням соціальної допомоги - 596 чол.;

      відділенням соціально - побутової реабілітації - 30 чол.;
      стаціонарному відділенні – 25 чол.
      пенсіонерів  - 25509 із них:
      ветеранів війни - 3806, в т.ч. 197 інвалідів війни, 460 учасників бойових дій, 2807  учасників війни,

      342 сім‘я  загиблих;
      дітей війни - 9549 чол.
      реабілітованих - 49 чол.
      інвалідів - 5575 чол.
      ветеранів праці  - 16772 чол.

Бібліотеки Сарненської централізованої системи публічно-шкільних бібліотек ведуть ціленаправлену роботу по обслуговуванню людей з обмеженими фізичними можливостями. Сарненська центральна районна бібліотека надає консультативну допомогу публічно-шкільним бібліотекам району в обслуговуванні людей з обмеженими фізичними можливостями, в проведенні масових заходів з інвалідами.

На веб-сайті Сарненської ЦСПШБ відкрито веб-рубрику «Повір у себе». Рубрика містить слідуючі лінки:

  •  Інтернет для людей з обмеженими фізичними можливостями (пошук інформації про новітні технології у лікуванні рідкісних захворювань.);

  • Законодавство людям з обмеженими фізичними можливостями;

  • Державна служба занятості інформує (пошук роботи  для людей з  обмеженими фізичними можливостями) ;

  • ФСК «Повір у себе» (про роботу Сарненського фізкультурно-спортивного клубу інвалідів, спортивні досягнення членів клубу, творчі здобутки);

  • Сарненський будинок милосердя (про діяльність Будинку милосердя в м. Сарни);

  • Творчість (підтримка талановитих людей з обмеженими можливостями, популяризація їх творчості через веб-сторінку бібліотеки);

  • Служба знайомств для людей з обмеженими фізичними можливостями.

На базі відділу автоматизації бібліотечних процесів проводяться навчання у групах та індивідуальне  для дітей з малозабезпечених сімей, дітей з вадами здоров’я, а також забезпечення інформацією людей з обмеженими фізичними можливостями на дому (наприклад: Гурєєва Надія Петрівна, Гурєєв Дмитро Іванович).

Для працівників Сарненської ЦРБ стало доброю традицією  відвідувати Будинок милосердя, що розташований по вул. Ковельській у Сарнах. Бібліотекарі районної бібліотеки привозять одиноким людям смачні гостинці, потішають змістовними масовими заходами та  гарною концертною програмою.

Сарненська ЦСПШБ для кращого обслуговування незахищених груп населення, людей з обмеженими фізичними можливостями, багатодітним сім’ям, дітям-сиротам, інвалідам надає ряд пільгових послуг.

Районна дитяча бібліотека  обслуговує різні категорії користувачів – дітей. Особлива увага приділяється обслуговуванню дітей-сиріт, дітей – інвалідів та дітей з багатодітних родин.  Ця категорія в першу чергу безкоштовно обслуговується літературою підвищеного попиту та за шкільною програмою.  Також для цих категорій користувачів працівники дитячої книгозбірні влаштовують ранки та лялькові вистави.

В публічно-шкільних бібліотеках Сарненського району ведуться картотеки та списки людей з обмеженими фізичними можливостями села. Започатковано  обслуговування людей з обмеженими фізичними можливостями книгами на дому (книгоношення). Працівниками бібліотек здійснюється індивідуальне обслуговування осіб з обмеженими фізичними можливостями за місцем проживання. Два рази на місяць бібліотекар  носить літературу (книги, журнали, газети)  на замовлення інвалідам, пенсіонерам, які самостійно не можуть пересуватися додому. Також проводяться масові заходи для людей з вадами здоров’я. Так до Міжнародного дня інваліда в грудні 2009 року було проведено:

  • 03.12. Урок милосердя «Твоя потрібна допомога» (ПШБ№2 м.Сарни),

  • 03.12. Година спілкування «Проблеми мого віку» (смтКлесів ПШБ для дітей),

  • 03.12. Засідання клубу «Господарочка» на тему «Поспішай творити добро», на яке були запрошені діти інваліди. Працівники бібліотеки організували виставку робіт дітей інвалідів. Для них були проведені конкурси, ігри, вікторини та концертна програма, які підготували учасники художньої самодіяльності. Солодкі подарунки подарували дітям підприємці Ковальчук А., Боровик А., Опально Н. (с.Вири);

  • 03.12. Бесіда «Повір у себе» (с.Ремчиці, с.Карасин),

  • 03.12. Урок доброти «В ім’я добра і милосердя» (с.Пугач),

  • 03.12. Відвідування на дому інваліда Назарець Ірину Василівну і вручення подарунків (с.Тріскині);

  • 04-05.12 Акція «Не будь байдужим до чужого горя» (с.Клесів).

 У рамках проекту „Інтернет в публічній бібліотеці” за сприяння Посольства США в Україні обласною бібліотекою започатковано випуск інформаційного бюлетеня „Інва.net”, який розповсюджується волонтерами, бібліотечними працівниками в населених пунктах області і району зокрема. У рубриках бюлетеня публікуються матеріали засідань громадської колегії при обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, статті його працівників, консультації з правових питань, поради психолога, на сторінці «Творчість» друкуються творчі доробки людей з вадами здоров’я. Бібліотекарі Сарненщини збирають матеріал для бюлетеня „Інва.net” про талановитих жителів-інвалідів  свого села, їх творчі досягнення, через відділ автоматизації бібліотечних процесів цей матеріал відсилається в Рівненську державну обласну бібліотеку.

До всіх сарненських  закладів культури і туризму (клубів, бібліотек, будинків культури) влаштований вільний доступ осіб з обмеженими фізичними можливостями, встановлено пандуси та кнопки виклику.

Головна

 
Інтернет для людей з особливими потребами
Законодавство людям з особливими потребами
Державна служба зайнятості інформує
Поради людям з особливими потребами
Інва.net
ФСК "Повір у себе"
Будинок милосердя
Творчість
Ти не один (служба знайомств)