поРАДИ

людям з обмеженими фізичними можливостями

 

 
 
Додаткові пільги та привілеї на робочому місці для інвалідів

 

Необхідно мати на увазі, що відповідно до  вимог КЗпП інваліди мають право на додаткові пільги та привілеї в порівнянні з іншими працівниками. Факт їхнього порушення розцінюється як порушення законодавства про працю та може стати причиною залучення винних осіб до адміністративної відповідальності.

Порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата її не в повному обсязі, а також інші порушення вимог законодавства про працю - спричиняють накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ й організацій незалежно від форм власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від п'ятнадцяти до п'ятдесяти не оподатковуваних податком мінімумів доходів громадян.

Порушення вимог законодавчих й інших нормативних актів про охорону праці - спричиняє накладення штрафу на працівників від двох до п'яти не оподатковуваних податком мінімумів доходів громадян і на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'яти до десяти не оподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (Зі ст. 41 КоАП).

Зокрема , інвалід має право на:

  •  працевлаштування без випробувального терміну (при направленні на роботу МСЕК);

  •  неповний робочий день або робочий тиждень (встановлюється за бажанням інваліда);

  •  відмова працювати в нічний час і надурочно;

  •  надання щорічної відпустки в зручний для нього час;

  •  основна відпустка мінімальною тривалістю 30 (для інвалідів І й ІІ груп) і 26 календарних днів (для інвалідів ІІІ групи);

  •  неоплачувана відпустка тривалістю 60 (для інвалідів І й ІІ груп) і 30 календарних днів (для інвалідів ІІІ групи);

  •  розірвання строкового трудового договору (якщо стан здоров'я інваліда став перешкоджати виконанню трудових обов'язків).

Основна проблема працевлаштування інвалідів

Під час кризи знайти роботу рядовому громадянинові не так легко. А що вже говорити про людей з обмеженими фізичними можливостями. Про працевлаштування інвалідів, говорили в програмі "Український вимір", виробництва КГ ESG.

На сьогодні в центрі зайнятості існує майже 8 тисяч вакансій для людей з обмеженими фізичними можливостями. А бажаючих працювати значно більше - майже 30 тисяч громадян.

За словами заступника директора Фонду соціального захисту інвалідів Алли Причини, під час кризи майже на тисячу підприємств зменшилася кількість організацій, які забезпечують роботою інвалідів. Але масових скорочень не відбувається, єдине, можливо знизилася заробітна плата: "Але, незважаючи на складну економічну ситуацію, значно розширилася мережа центрів професійної реабілітації інвалідів. Вони мають можливість не тільки одержувати реабілітаційні послуги, але й здобувати певну кваліфікацію".

Начальник відділу Національної асамблеї інвалідів України Лариса Байда переконана, насамперед , нам потрібно змінити ментальність суспільства й змусити його подивитися на людей з обмеженими можливостями не як на пацієнтів, а як на професіоналів і фахівців: "Однією з проблем у працевлаштуванні є умови для нормального існування та повноцінної праці. У нас недостатньо обладнаний транспорт і приміщення, щоб інваліди могли без проблем добратися до робочого місця. Поки це все в незадовільному стані".

Адвокат Світлана Рудь говорить, що законодавча база в нас є, але питання в тому, що відсутній механізм її впровадження. Задоволеними повинні бути й роботодавці, і інваліди: "Сьогоднішнє законодавство не захищає інвалідів і разом з тим натискає на підприємців і суб'єктів господарювання. Держава перевалила свій борг на їхні плечі. Незареєстрованні у фонді захисту інвалідів підприємства повинні платити чималі штрафи. Але цей процес не дуже ефективно контролюється".

Роботодавець зобов'язаний улаштувати інваліда на роботу лише тоді, коли його направили з центра зайнятості. У противному випадку йому можуть і відмовити. Скаржитися потрібно в Центр зайнятості, громадські організації із захисту прав інвалідів, а також відстоювати своє право в судовому порядку.

Коли потрібно повідомляти про свою інвалідність?

Для інваліда, що претендує на одержання роботи, найчастіше досить складно правильно вибрати момент для розкриття інформації про свою інвалідність. Подібна проблема особливо актуальна для людей з прихованими формами інвалідності, такими як слабка навченість або психіатричні порушення. Нижче Ви можете ознайомитися з інформацією, що дозволить Вам правильно підібрати момент і слова для інформування роботодавця про свою інвалідність у період відбору кандидатів на роботу.

Крок перший - почніть із підготовки гарного резюме.

Як можна більш відповідально підійдіть до написання резюме. Ваше резюме повинне містити інформацію про Вашу освіту, досвід роботи, найбільш важливі навички. Особливу увагу варто звернути на контактну інформацію, що повинна бути максимально повною й докладною. Загалом, резюме складається з наступних частин :

1. Контактна інформація (ПІБ, адреса, телефон, адреса електронної пошти)

2. Освіта

3.  Досвід роботи з указаннням місць попередньої роботи.

У жодному разі не забувайте про пророблену Вами неоплачувану роботу: стажування, волонтерську допомогу. Також не варто забувати й про досвід роботи в некомерційному секторі.

Крок другий - напишіть супровідний лист.

Супровідний лист використовується для представлення потенційного працівника майбутньому роботодавцеві. У супровідному листі повинна бути зазначена коротка інформація про шукача й причини, через які шукач бажає працювати саме в цій компанії або організації. Також у супровідному листі повинна міститися пропозиція роботодавцеві запросити Вас на співбесіду (інтерв'ю). Супровідний лист обов'язково повинен відправлятися роботодавцеві разом з резюме.

Також у супровідному листі Ви можете розкрити інформацію про свою інвалідність. Найбільше правильно було б зробити це якщо:

·    Ви намагаєтеся одержати роботу, наприклад, у державній установі, що зобов'язана в першу чергу сприяти працевлаштуванню інвалідів.

·     Робота, яку Ви розраховуєте одержати, прямо пов'язана з Вашим досвідом саме в контексті інвалідності. Наприклад, це може бути робота консультанта з реабілітації інвалідів

·    Наявність інвалідності є вимогою роботодавця. Наприклад, на роботу радника з рятування від шкідливих звичок роботодавець може запросити людину, що проходить або недавно пройшла подібну реабілітацію.

Крок третій - заповнення анкет.

Для більшості шукачів процес одержання роботи починається із заповнення анкет, які пропонуються роботодавцем. За тим, як ви візьмете й заповните анкету, роботодавець може скласти про Вас перше враження. У першу чергу, направляючись до роботодавця, обов'язково подбайте про те, як Ви будете виглядати. Зрозуміло, для заповнення анкет не обов'язково надягати Ваш найкращий костюм, але Ваш одяг повинен бути чистим, випрасуваним, охайним й акуратним. Будьте максимально ввічливі, обов'язково принесіть із собою ручку, олівець і копію свого резюме. Якщо це можливо, візьміть анкету із собою й заповніть її вдома в спокійній і звичній обстановці, де Ви почувайте себе комфортно й не піддані стресу. Пам’ятайте, що акуратність заповнення анкети може бути важливим фактором для роботодавця.

Закон ADA забороняє роботодавцеві задавати питання медичного характеру або питання, що змушують кандидата розкрити інформацію про наявність інвалідності. Виключення можуть становити державні установи, які можуть ставити запитання про наявність інвалідності з метою виконання антидискримінаційних урядових програм. Якщо анкета роботодавця все-таки містить питання подібного характеру, просто не відповідайте на них. У кожному разі, залишити питання без відповіді завжди переважніше, ніж дати на нього неправильну або помилкову відповідь.

Крок четвертий - співбесіда (інтерв'ю)

Для більшості шукачів інтерв'ю є найбільш важливим моментом. Під час інтерв'ю вирішується доля кандидата, якого або беруть на роботу, або відмовляють. Пам’ятайте, що у Вас є біля однієї хвилини, щоб скласти про себе сприятливе враження в інтерв'юера, а саме перше враження і є визначальним у цей момент. У цей момент варто сповістити роботодавця про наявність у Вас інвалідності, якщо ви маєте потребу в створенні спеціальних умов на робочому місці.

Не забудьте добре підготуватися до інтерв'ю! Якщо Ви знаєте, що інтерв'ю заплановано в недоступному для Вас місці, попросіть роботодавця перенести його в інше місце. Також непогано було б з'ясувати побільше інформації про місце, де Ви припускаєте працювати, наприклад, якщо роботодавець побажає з'ясувати у Вас про необхідні дії, які варто розпочати для підвищення ефективності Вашої роботи.

Якщо Ви не знаєте, чи є місце проведення співбесіди доступним, подзвоніть туди заздалегідь, довідайтеся про наявність на автомобільній стоянці місць для інвалідів або про наявність ліфта в будинку. Не відкладайте з'ясування подібних питань до часу проведення інтерв'ю! Довідайтеся все заздалегідь і підготуйтеся відповідним чином. Подібний підхід з Вашої сторони в кожному разі покаже потенційному роботодавцеві, що Ви в стані ефективно вирішувати подібні проблеми.

Кращим способом не розгубитися під час інтерв'ю, наприклад, при відповідях на важкі запитання роботодавця, є підготовка до подібних важких питань. Складіть для себе список найбільш складних для Вас питань, які ймовірно зададуть Вам під час інтерв'ю й сформулюйте гідні й чіткі відповіді. Обов'язково проговорюйте Ваші відповіді вголос - те, як ви це робите, буде істотно впливати на враження роботодавця від Вашої відповіді. Приміром, питання “Чому у вашому стажі є перерва на два роки” дає Вам можливість говорити про те, що Ви робили, а не про те, чого Ви не робили в цей час. Подумайте про важливі якості, придбані Вами за цей строк. Питання “Яке навчання Ви пройшли” або інше подібне питання може спонукати Вас згадати про свою інвалідність, якщо Ви цього ще не зробили. Зробіть це, вказавши як Вам вдавалося з успіхом переборювати складності й виходити переможцем. Завжди намагайтеся залишати своє минуле в минулому, і дайте роботодавцеві зрозуміти, що Ви готові з напором рухатися вперед до досягнення нових цілей й, зрозуміло, цілком здатні виконувати роботу, яку від Вас вимагає роботодавець.

Пам’ятайте, що Ви повинні говорити про те, що Ви здатні робити, а не про те, чого Ви робити не можете. Кожен роботодавець має потребу у кваліфікованому, умілому й перспективному персоналі. Обов'язково знайдіть спосіб дати зрозуміти, що Ви саме така людина. Наголошуйте на своїх кращих якостях, затушовуючи ті, які пов'язані для Вас із певними складностями. Будьте впевнені у своїх силах і чесні під час інтерв'ю, і воно пройде успішніше, ніж Ви думаєте.

Де знайти роботу людині з обмеженими можливостями?

Люди з обмеженими можливостями хочуть працювати нарівні зі звичайними людьми. Причому, займатися не склеюванням конвертів і плетивом кошиків, а одержати нормальну роботу з гідною оплатою. Як це зробити?

Аналіз оголошень приватних осіб, а також фірм і компаній пошуку працівників показує, що сьогодні є попит на таких фахівців:

Домробітниці та няньки. гувернери - це не означає - домогосподарки, просто, кличуть забирати, мити, чистити, прати, сидіти із чужими дітьми.

Доглядальниці за старими. Усе більше людей похилого віку вимагають постійного догляду, і люди зі статком воліють найняти доглядальницю, краще, якщо з медичною освітою, а якщо її немає, можна пройти спеціальні курси, організовані Товариством Червоного Хреста.

Шеф-кухар. Усе більше родин змушені обідати не вдома, не говорячи про вечерю. Багато фірм мають невеликі їдальні - вітальні в офісах, і росте потреба в кулінарах.

Педагог для особливих дітей. Через зростання стресових ситуацій, різних захворювань, стану екології росте число дітей, що страждають хворобою Дауна й іншими подібними недугами. Педагоги-дефектологи проходять додаткову підготовку, і потреба у них зростає.

Юрист-консультант. Потрібні завжди й скрізь. Великий простір для вибору й росту.

Бухгалтер. Постійна потреба, великий попит на кваліфікованих досвідчених фахівців.

Програміст, веб-дизайнер. Фахівці потрібні й у великій кількості.

Агент з продажів і послуг, диспетчер на телефоні - потрібні дуже часто, особливо на домашньому телефоні.

Автоелектрик дуже дефіцитна професія на станціях техобслуговування.

Зрозуміло, неможливо перелічити всі професії, де себе можна сьогодні реалізувати, але треба вміти аналізувати й у потоці інформації знайти потрібну для себе.

Є ряд професій, де не потрібна кваліфікація, але часто керівники невеликих фірм готові запросити на роботу інваліда на посаду сторожа, вахтера, пакувальника, фасувальниці, кур'єра, техробітника. Але варто врахувати, що ця робота майже завжди малооплачувана, і люди дуже неохоче йдуть на цю роботу.

Електронні помічники інвалідів

Сьогодні підприємства - виробники комп'ютерного обладнання зможуть надати в допомогу службовцям-інвалідам ряд допоміжних технологій. Ось деякі рішення.

Системи зчитування екранної інформації, синтезатори.

Призначення цих двох технологій - наблизити світ комп'ютерів до потреб людей, які страждають порушенням зору. Системи зчитування екранної інформації перетворюють зображення на моніторі в текст.

Синтезатор, у свою чергу, промовляє цей текст голосом, хоча й трохи "металевим", але досить схожим на голос людини.

Синтезатори з'явилися 13 років тому, і більшість з них потребувала спеціального устаткування, вартість якого становила від 1 до 2 тис. дол. Сучасні програмні синтезатори працюють зі стандартними звуковими платами для ПК і тому коштують усього кілька сотень доларів.

Екранне збільшення

Ця технологія призначена для користувачів з ослабленим зором. Системи екранного збільшення бувають різні : від простої функції збільшення кегля шрифту до складних продуктів, які можуть працювати разом з модулями зчитування екранної інформації. Вартість систем екранного збільшення становить від 80 до 600 дол.

Телевізійні збільшувачі й сканери.

Телевізійні збільшувачі проектують зображення паперових документів на екран монітора або телевізора.

Збільшувачі низького класу, які підключають до звичайних телевізорів, коштують від 400 до 1000 дол. Збільшувачі, які підключають до ПК, можуть коштувати від 1800 до 4000 дол.

Сканери, особливо в поєднанні з системами оптичного розпізнавання тексту, - це головний інструмент сліпих користувачів. Текст, який сканується  з листів, звітів і візитних карток, можна прослуховувати за допомогою системи зчитування екранної інформації.

Електронні записники для сліпих і принтери Брайля

Електронні записники для сліпих дозволяють їм під час зборів набирати замітки, а потім передавати їх у комп'ютер для подальшого перетворення в мовну інформацію або текст. Записні книжки для сліпих коштують від 1 до 3 тис. дол. Випуском цих пристроїв займаються п'ять або шість виробників.

Принтери Брайля, які розроблюють приблизно 20 виробників, являють собою пристрої друку текстової інформації в символах абетки Брайля. Ці пристрої, на жаль, видають великий шум при роботі. Як і принтери, дисплеї Брайля призначені для сліпих користувачів, які володіють абеткою Брайля. Текст, який видає система зчитування екранної інформації, перетвориться в символи Брайля, що виводяться у вигляді комбінацій опуклих крапок на пристрій, який нагадує клавіатуру. Останнє досягнення в області дисплеїв Брайля - розширення кількості символів з 40 до 80 і поява навігаційних клавіш. Дисплеї на 40 символів коштують від 3 до 6 тис. дол.

Програми для розпізнавання мови

Системи Naturally Speaking компанії Dragon Systems і ViaVoice компанії IBM дозволяють диктувати комп'ютеру, як стенографістці, не роблячи пауз між словами. Ці продукти нездатні сприймати швидку мову, проте вони набагато випередили своїх попередників, які розпізнавали лише "дискретну" мову. Системи розпізнавання людської мови дозволяють працювати лише з деякими додатками. Вартість систем - від 100 до 230 дол.

Не слід плутати технології диктування й голосової навігації. Перша дає змогу вводити дані, друга - керувати більшістю додатків в Windows!

Як правило, виробники рекламують програми для розпізнавання мови як інструмент, що залишає руки вільними. Однак найбільшу цінність подібні системи являють для тих, у кого можливість користуватися руками обмежена в зв’язку з хворобою, або відсутня взагалі.

Комп'ютер у ролі телефону

Люди, що страждають розладами мови, можуть перетворити свій комп'ютер у телефон, скориставшись програмами HandiChat і HandiPhone компанії Microsystems Software (www.handiware.com). HandiChat переводить текст, якій надходить з клавіатури або іншого пристрою у мовну інформацію. HandiPhone дозволяє набирати номера з електронної записної книжки й вести бесіду по телефону. HandiChat коштує від 149 до 295 дол, HandiPhone - 295 дол.

Навігаційне програмне забезпечення

Для тих, хто не може користуватися мишею, існують спеціальні системи навігації. Зазвичай,  в їхню структуру входить програмний модуль із засобами екранного керування й простий маніпулятор типу перемикача, трекболу або джойстика.

Як приклад, можна привести комплект WinScan компанії Academic Software (www.acsw.com). Користувач WinScan активізує екранні піктограми за допомогою простого перемикача.Людям з обмеженими рухами може також допомогти система Aurora 2 компанії Aurora Systems (www.djtech.com/aurora).. У процесі набору Aurora підказує, залежно від контексту, варіанти наступного слова і пропонує їх користувачеві.

Засоби для людей з розладами слуху

Декілька виробників випускають спеціальні телекомунікаційні комплекти для глухих, що складаються з модему й програмного забезпечення. Вартість таких комплектів - близько 300 дол. Крім того, на ринку з'являються кишенькові пристрої, що дозволяють записувати мову, а потім, після перетворення в текст, виводити її на принтер. Користувачі з ослабленим слухом можуть також задіяти вбудовані в операційні системи Windows і Mac OS можливості заміни звукових попереджувальних сигналів на екранні індикатори.

Спеціалізовані пристрої введення інформації

Існують різні пристрої введення, якими можуть користуватися люди з фізичними вадами. До них належать педалі, що заміняють клавіші Alt, Shift і Ctrl, миші у формі ручки та альтернативні клавіатури.

Зокрема, компанія IntelliTools випускає пласку клавіатуру IntelliKeys. Для введення інформації користувач доторкається до намальованих на ній піктограм, буквенних і цифрових клавіш.

Крім того, багато виробників випускають перемикачі - електронні пристрої з невеликою кількістю клавіш, які можна програмувати на виконання окремих дій. Як правило, перемикачі призначені для роботи з навігаційним ПО. Їхня вартість становить близько 50 дол.

Реєстрація та отримання допомоги по безробіттю громадян з інвалідністю

До державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатися всі незайняті громадяни, які бажають працювати, а також зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час, а також особи з обмеженими фізичними можливостями.

Державна служба зайнятості здійснює підбір підходящої роботи для громадян відповідно до вимог ст. 7 Закону України „Про зайнятість населення”.

У разі відсутності підходящої роботи, рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистою заявою з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу, і оформляється наказом центру зайнятості.

Законом України „Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову зайнятість” до пункту „г” статті 2 Закону Україну „Про зайнятість населення” внесено зміни: Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Право на призначення допомоги по безробіттю, відповідно до Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову зайнятість”, яким внесені зміни до Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, мають лише ті інваліди, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

 

 

Головна

 
Інтернет для людей з особливими потребами
Законодавство людям з особливими потребами
Державна служба зайнятості інформує
Поради людям з особливими потребами
Інва.net
ФСК "Повір у себе"
Будинок милосердя
Творчість
Ти не один (служба знайомств)