поВІР  У  СЕБЕ

для людей з обмеженими фізичними можливостями

 

 
 

 

Бібліотечне обслуговування користувачів з особливими потребами, є доволі актуальною темою. Не залишаються осторонь таких людей і бібліотечні установи Сарненщини. Своє основне завдання книгозбірні вбачають в забезпеченні інтелектуального доступу до інформації читачам з обмеженими можливостями, сприянню їх соціальної адаптації, розвитку творчих можливостей. Важлива роль відводиться також вихованню в підростаючого покоління толерантного ставлення до людей з особливими потребами.

 Сарненська центральна районна бібліотека надає консультативну допомогу публічно-шкільним бібліотекам району в обслуговуванні людей з обмеженими фізичними можливостями, в проведенні масових заходів з інвалідами.

Справжнім святом для інвалідів, працівників соціальних служб є інформаційний бюлетень "Інва.net". Бібліотечні працівники, волонтери розповсюджують його у найвіддаленіших населених пунктах області. Зміст бюлетеня містить такі рубрики, які переважають в більшості випусків: колонка партнера; панорама подій регіону; панорама подій України; повір у себе; нам пишуть; поради психолога; корисні поради; шукаю друзів.
Кожен випуск містить також анкету, в якій читачам пропонуються питання стосовно інформаційного бюлетеня з метою подальшого вдосконалення видання з врахуванням пропозицій.

Особлива увага приділяється обслуговуванню людей з обмеженими фізичними можливостями. На нашому сайті розміщено рубрику «Повір у себе». Рубрика включає розділ «Законодавство для людей з обмеженими фізичними можливостями», де зібрано Закони, постанови, розпорядження які регулюють правовий статус інвалідів, адреси урядових структур для запитань.

Рубрика містить слідуючі лінки:

 •  Інтернет для людей з обмеженими фізичними можливостями (пошук інформації про новітні технології у лікуванні рідкісних захворювань.);

 • Законодавство людям з обмеженими фізичними можливостями;

 • Державна служба занятості інформує (пошук роботи  для людей з  обмеженими фізичними можливостями) ;

 • ФСК «Повір у себе» (про роботу Сарненського фізкультурно-спортивного клубу інвалідів, спортивні досягнення членів клубу, творчі здобутки);

 • Сарненський будинок милосердя (про діяльність Будинку милосердя в м. Сарни);

 • Творчість (підтримка талановитих людей з обмеженими можливостями, популяризація їх творчості через веб-сторінку бібліотеки);

 • Служба знайомств для людей з обмеженими фізичними можливостями.

 При всіх книгозбірнях району діють Центрирегіональної інформації. Мета їх: надавати публічний доступ до інформаційних матеріалів, забезпечувати обслуговування всіх категорій користувачів, в тому числі і людей з обмеженими можливостями. У папках-накопичувачах ЦРІ сконцентровано офіційні видання органів державної влади, місцевих рад, нові законодавчі документи з питань життєдіяльності інвалідів:

 • соціальні, психологічні і педагогічні заклади, які займаються проблемами людей з вадами здоров’я;

 • перелік навчальних закладів, які пропонують варіаційні форми здобуття освіти для людей з інвалідністю;

 • перелік медико-реабілітаційних центрів на Україні і за кордоном;

 • інформація про працевлаштування.

Публічно-шкільні бібліотеки Сарненської ЦСПШБ організовують та проводять змістовне дозвілля людям похилого віку та людям з обмеженими фізичними можливостями. Так до Міжнародного Дня інваліда, який відзначається 3 грудня бібліотечними працівниками району було проведено ряд заходів:

-         В районній дитячій бібліотеці відбулося засідання клубу «Пізнай себе»  «Навчи мене, ангеле, добро творити» для учнів 5 – 9 класів місцевих ЗОШ до Всесвітнього Дня інваліда.

-         Вогник до Дня інваліда на тему «Передай добро по колу» (с.Вири);

-         Благодійна акція «Повір у себе» (с.Карпилівка);

-         Вшанування на дому інвалідів «Дорога доброчинності» (с.Катеринівка);

-         Ярмарка  до Дня інваліда (с.Карасин);

-         Урок милосердя «Душі твоєї доброта» (ПШБ №2м.Сарни);

-         Акція «В інтересах дитини» (смт.Клесів бібліотека для дітей);

-         Розповідь-інформація «Тріумф людського духу» (с.Цепцевичі)

11 листопада світ відзначав Міжнародний день сиріт. Напередодні в нашу бібліотеку завітала сім’я з передмістя Києва. А головним є те, що це інтернат сімейного типу. Два рідних братика віднайшли ще сестричку і двох братів. А зібрала дітей біля себе монахиня, яка для дітей просто  - мама Світлана. Серце завмерло коли дітки з осіннім вітерцем увійшли в затишну бібліотеку. Їм було цікаво все: фото яких дітей на стенді, чим займається бібліотекар, хто і в які малюнки розмалював стіни, чому книжки саме в такому порядку, звідки така кількість іграшок в ігровій кімнаті та багато іншого. Дитяча радість вибухнула, коли на сцені з’явились герої лялькового театру. Далі була загадкова вікторина і мистецька година для малих художників. Виставка малюнків нашої бібліотеки поповнилась новими малюнками на тему «Мрії про життя».

На базі відділу автоматизації бібліотечних процесів Сарненської  центральної районної бібліотеки відбулася інтерактивна конференція до Міжнародного дня інваліда "Актуальні питання соціального захисту населення" за участю спеціалістів Головного управління соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації, управління соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації, інвалідів, бібліотечних працівників області.

В публічно-шкільних бібліотеках Сарненського району ведуться картотеки та списки людей з обмеженими фізичними можливостями села. Започатковано  обслуговування людей з обмеженими фізичними можливостями книгами на дому (книгоношення). Працівниками бібліотек здійснюється індивідуальне обслуговування осіб з обмеженими фізичними можливостями за місцем проживання. Два рази на місяць бібліотекар  носить літературу (книги, журнали, газети)  на замовлення інвалідам, пенсіонерам, які самостійно не можуть пересуватися додому.

З метою обслуговування соціально-незахищених груп населення, людей з обмеженими фізичними можливостями бібліотеки активно співпрацюють з відділом у справах сім’ї та молоді райдержадміністрації, районною організацією товариства Червоного Хреста, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, територіальними громадами,з Чудельською школою-інтернатом, Будинком милосердя м. Сарни, Степанським будинком для престарілих та іншими організаціями.

Вся робота бібліотеки по обслуговуванню людей похилого віку та інвалідів активно висвітлюється в засобах масової інформації: районній газеті «Сарненські новини», місцевому радіомовленні, та на Web-сторінці (lib.sowa.com.ua ) Сарненської ЦСПШБ.

 

Методичні поради бібліотекарю на допомогу в обслуговуванні людей з обмеженими можливостями

Головна

Інтернет для людей з особливими потребами
Законодавство людям з особливими потребами
Державна служба зайнятості інформує
Поради людям з особливими потребами
Інва.net
ФСК "Повір у себе"
Творчість
Ти не один (служба знайомств)