Масова бібліотека для дорослих
селища Клесів

Про бібліотеку

Символіка Клесова

Легенди рідної Клесівщини

Дендропарк - перлина Клесова

Бурштиновий дивограй

На допомогу бібліотекарю

На допомогу освіті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

40 млн рокiв тому - пiвнiчна Україна була островом, а Бiлорусь i бiльша частина Польщi - морем. Викопнi рослини цього вiку з пiвнiчної України вiдомi, але уявлення про тодiшнiй тваринний свiт може дати тiльки дослiдження бурштину. В Україні бурштин знали здавна, але промислового видобутку бурштину в Українi до 90-х рокiв ХХ столiття не було, нинi вiн проводиться на кар'єрах у Рiвненськiй областi.

В Клесові знаходяться  найбільші поклади бурштину на Україні. Бурштин – це викопна скам’яніла смола давніх вимерлих хвойних дерев, що зберегли  в прибережних піщаних, відкладах чистоту, прозорість, яскраве забарвлення. Щедро розсіяла його природа по поліській землі.

Перші документи про бурштинові родовища Клесова можна знайти у  польського природодослідники А. Ржонхінського, який у середині позаминулого століття повідомляє про бурштинові родовища біля Дубровиці.

З 1894 по 1910 рік академік Р. Тутковсткий проводив перші детальні дослідження північної частини України, описав первинні і вторинні поклади бурштину у Клесові, Бережному, Дубровиці, Бережниці й Бересті нинішньої Рівненщини.

На відміну від прибалтійського бурштину, клесівський значно віддалений від моря. Можна припустити, що в палеогеновий період, недалеко від селища, знаходився морський берег. Розміщення давньої берегової лінії фіксується іншими знахідками бурштину на цій території. Відомо, що

Клесівське родовище єдине на Україні, що представляє собою пластові розписи ближнього зносу. Бурштин розсіяний в піщано-алевритових глинистих породах. Тут не спостерігається помітного скупчення глауконіту. Запаси бурштину досить значні.

Клесівський бурштин досліджений не достатньо, тому розглянемо його склад  і властивості. Клесівський бурштин містить рослинні, мінеральні, газові і газо водяні включення. Багато зразків насичені шматками кори, деревини, стеблами  рослин і їх частинами. Шматки деревини з паралельним розміщенням волокна майже цілком виконують круглі кульки. Орієнтовне розміщення таких решток вказує на напрямок руху смоли.

Бурштин чудовий камінь, що широко застосовується для виготовлення різних ювелірних виробів. Тому не дивно, що кожне відкрите родовище детально вивчається і з усіх сторін оцінюється. Визначаються художні властивості каменю, його запаси, загальні гірничотехнічні умови і пов’язані з цим питання економічної доцільності добування бурштину. Отриманні дані порівнюються з даними однотипного промислового об’єкту і складають основу Заключення про практичне значення родовища.

В світі цінують корисну копалину, яку видобувають у Клесівському родовищі, не лише за її красу. Бурштин потрібен медицині, сільському господарству (бурштинова кислота – то безцінний скарб для виготовлення препаратів для регулювання фізіологічних процесів обміну, для відновлення тканин при захворюваннях серця, нирок, ля регулювання нервових центрів, для відновлення сил при втомі, для виводу із організму токсичних речовин, при анемії, як уже відмічали при хворобах щитовидної залози, від радіоактивного забруднення). ДАЛІ....

 

Картини, які виробляють із Клесівського бурштину