БРИЖ

Теодозія  Марківна

 

Теодозія Марківна Бриж (18 лютого 1929 - 4 липня 1999) - український скульптор. Народилася в селі Бережниця Сарненського повіту. Закінчила Сарненську гімназію. Жила й працювала у Львові

Теодозія Бриж створила понад двісті скульптур. Двадцять сім реалізовано в натурі. Це - пам’ятники, надгробки, меморіальні дошки, декоративно-паркові скульптури. Мисткиню знають далеко за межами України. До цієї сильної жінки завжди тягнулися люди, а поети присвячували вірші її титанічній праці. Серед набутків скульпторки, відомої і за межами України, – пам’ятники, меморіальні дошки, надгробки, декоративно-паркові скульптури. Чимало мистецьких проектів Теодозія Бриж здійснила разом зі свої чоловіком Євгеном Безніском – знаним монументалістом і графіком зі Львова. Варто згадати їхнє оформлення меморіального цвинтаря Січових стрільців на горі Маківка, меморіальну каплицю жертвам НКВС у Золочівському замку, пам’ятник Данилові Галицькому, споруджений у Володимирі-Волинському.

Окремої уваги заслуговує її легендарна серія образів драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня». Скульптурам Теодозії Бриж притаманні пластика, витонченість та легкість.

Нині в майстерні Теодозії Бриж, що на вулиці Мартовича у Львові, знаходиться меморіальний музей скульпторки.

Теодозія Бриж однією з перших в Україні стала на шлях сучасного світового мистецтва, бо в 1960-ті роки ми навіть не знали, що діється в світі. Вона писала українське мистецтво із нової сторінки.

 

 
Головна

Знаменні та пам'ятні дати

Відомі люди Сарненщини

Символіка району

Історія району

Історія району в світлинах

Екологія краю

Літературне краєзнавство

Духовне життя