еКОЛОГІЯ  КРАЮ

 

Рівненський

природний заповідник

Червона книга

Рівненської області

Фауна

Рівненського  Полісся

Флора

Рівненського Полісся

Головна

Знаменні та пам'ятні дати

Відомі люди Сарненщини

Символіка району

Історія району

Історія району в світлинах

Екологія краю

Літературне краєзнавство

Духовне життя

Вулицями рідного краю

Овіяний легендами і славою поліський край… Край казкової природи та багатих корисних копалин. Тут, де зливаються води найбільших рік краю: Горині і Случі, знаходиться Сарненський район - мальовничий куточок Західного Полісся, що увібрав у себе красу таємничих соснових борів, крислатих велетнів-дубів, зеленолистих садів і парків.

Недрукована краса нашого краю, його казкові ліси, швидкоплинні потоки рік Горині та Случа, голубі плеса озер, безмежні жита і пшениці, багатий тваринний і рослинний світ з давніх-давен приваблювали до себе людей.

В районі діє 4 заказники місцевого значення, 5 пам'яток природи, 2 заповідні урочища. Гідрологічний заказник озеро Сомине є пам'яткою природи всеукраїнського значення.

В 1999 році на базі чотирьох заказників загальнодержавного значення: „Білоозерський”, „Перебродівський”, „Сира Погоня”, „Сомино”, з метою збереження типових та унікальних природних комплексів Українського Полісся, що мають важливе наукове, природоохоронне та естетичне значення, вивчення в них природних процесів та явищ, розробки наукових засад охорони природи було створено Рівненський природний заповідник (34503, урочище Дубки, с. Чудель, Сарненський район, Рівненська область).

Він розкинувся на території Дубровицького, Рокитнівського та Сарненського районів загальною площею понад 42 тис. га й об’єднує чотири заказники з неповторними природними умовами, флорою і фауною, ландшафтами, болотними і лісовими масивами, мальовничими озерами і ріками. Тут виявлено близько 700 видів судинних рослин, 320 наземних хребетних тварин. З них 21 вид рослин і 25 видів тварин занесені до “Червоної книги України”, а два види рослин – козельці українські й смілка литовська – охороняються Європейським Червоним списком.

На території Клесівського лісництва знаходиться справді райський куточок Полісся – Клесівський дендропарк. Перед двоповерховим приміщенням лісництва красуються рукотворні озерця, що по дну з’єднані між собою. Їх обступають білокорі берізки та інші насадження. На території дендропарку створений „Острів любові”, декоративна гірка з оглядовим майданчиком, „Міст кохання, дружби і єднання”, композиції з дерев’яних скульптур. Є в дендропарку каштанова алея завдовжки 200 м., яку щороку досаджують. Вона простягається вздовж ставків і кріпить береги річки Любоньки. А ще тут налічується близько 100 екзотичних дерев та кущів. Зелені архітектурні форми декоративних живоплотів, різноманітних композицій живої природи забезпечують психологічну розрядку, проникають в душу і серце, торкаються свідомості людини. Це зелене царство „версальського полісся” – найкращі ліки природи.

Каменаха, Коплище, Голубе озеро – такі назви має одна й та сама місцевість – синьооке озеро, яке знаходиться за 4 км. від Клесова. Це затоплений водою кар’єр, який має глибину близько 30 м. До речі, вода ця має велику лікувальну силу – вона лікує захворювання шкіри та поліпшує настрій. Голубе озеро оточене зеленими лісами, що не тільки радує око, але й додає здоров’я. Останнім часом це улюблене місце відпочинку не лише жителів Клесова, а й області. Клесівський лісгосп створив усі умови для прекрасного відпочинку. До послуг відпочиваючих: альтанки, дитячі майданчики, гірки, каруселі. Хто хоча б раз відпочивав у цій місцевості, той обов’язково захоче повернутися сюди знову.

В глибині казкової лісової місцевості, по дорозі на с. Карпилівку, можна побачити велику територію, залиту водою. Це мальовниче озеро Залив, де розміщується база відпочинку „Мисливський хуторок”. Відпочиваючі можуть зустрітися з представниками поліської фауни: дикою качкою, лисихою, куликом, оленем благородним, диким кабаном, косулею, вовком, зайцем, лисицею. Свій відпочинок можна поєднати із збиранням ягід, грибів, лікарських рослин. В тихих водах озера Залив на рибалок чекає багатий улов риби. До послуг відпочиваючих тут побудовано сім будиночків, два вертольотних майданчика, сауна, фінська баня, більярд.

За півкілометра від р. Горинь пробивається з-під землі джерельце, яке у спеку кришталево-чистою водою допомагає подорожуючим відновити сили. Це територія заповідного урочища Тріщава, навколо якого височать 200-річні дуби. З давніх-давен тріщавську воду вважають цілющою. Багато років назад тут стояла старовинна каплиця, проте в радянський період суцільного атеїзму її зруйнували. Лише в 1991 році каплицю було відбудовано і на свято Івана Купала відкрито і освячено.