ВОЛОДИМИР  ГРОМОВ

 

 

 

Головна

Головна

Знаменні та пам'ятні дати

Відомі люди Сарненщини

Символіка району

Історія району

Історія району в світлинах

Екологія краю

Літературне краєзнавство

Духовне життя

Володимир Іванович  Громов  народився  2 травня 1941 року у Тверській  об­ласті, виріс у багатодітній селянській родині. Скільки жити буде, пам'ятатиме, як крізь сон чулося материне благання: «Вставай, Володька, вставай. Я корову вже подоїла. Вста­вай, сину!» А йому,   десятилітньому хлопчині, часом так не хотілося підніматися спозаранку,  ковтати оту сиру вранішню прохолоду... Та хлопчина  слухняно йшов, бо, як дорослий розумів, що, маючи свої обов'язки  перед багатодітною   сім'єю, повинен виконувати їх на совість.

Не цурався, хлопець будь-якої роботи. Таку вже натуру мав. Хоч невисокий і не показний, на перший погляд, зате душі неспокійної, трудолюбивої, чутливої до людських потреб і вимог. Вже в чотирнадцять Володі доручили пасти 200 колгоспних корів. Думаєте, розгубився підліток? Ні. Був упевнений, що все буде добре, адже не вперше йому доручали сельчани своїх і поросят, і овечок, і корів. Бо любив  тварин, вмів з ними поводи­тись. Батіг у Володьчиних руках лише висвистував об шлях, жодного разу не полоснувши спину худобини.

Володимир Іванович Громов і досі пам'ятає як на зароблені гроші купив собі гармошку. На той час, це була не тільки радість, а й справжня розкіш…

Как услышу я звуки гармошки,

Вспомню снова деревню свою:

Возле окон – рябины, березки,

Пруд широкий на самом краю…

Пізніше, як подорослішав, заки­нула його доля в Україну, до сестри Марійки, яка вийшла заміж за харків'янина. Поїхав у гості, а вийшло так, що все життя пов'язав з Україною.

Я живу, счастливый, в Украине,

Говорить о ней всегда я рад…

Роботящий і невгамовний музика, закоханий у гармошку, самовіддано працював скрізь, куди посилало керівництво одного з сільгосппід-приємств. Серцем прикипів до дівчат з Полісся, які приїжджали на заробітки. Одна з них і звабила життєлюба - гармоніста, поїхав за нею у край лісів і озер.

І справді, все свідоме життя Володимир Громов живе в гомінливому ро­бітничому Клесові. Пропрацював бурильником у тодішньому 472-у комбінаті нерудних копалин. Має шостий - найвищий розряд висококваліфікова­ного майстра своєї справи, його стави­ли в приклад, ним пишалися.

Ось як пише Володимир Іванович про свою другу батьківщину:

Моё место рожденья – Россия.

Только к Клесову сердцем прирос…

Сорок лет, как я здесь поселился,

Здесь я плакал, смеялся, любил.

Важно то ведь, не где ты родился,

А каким человеком ты был.

 

Або:

Я люблю тебя, Клесов, в рассветах,

В перелесках твоих ходить,

Твое горе иль радость в победах

Я готов пополам разделить.

Володимира полонили мальовничі куточки Поліського краю, краса, велич душі й серця його жінок. Він не перестає захоплюватися їх щедрістю й багатством, духовним світом. Мимоволі рука потягнулась за перо, попливли перші рядки поезій. Насмілився якось зайшов з ними до редактора «районки» Івана Кузьменка. Той схвально відгукнувся, забрав. Скільки було радості, коли надрукували. Це настільки збадьорило, що, здавалося, рядки самі ляга­ли на папір. Спробував і прозу. Гумореска «Як вставляв зуби» засвідчила, надійно тримає перо. Життєва позиція, доброта, співчуття чужому болю при­вели до когорти донорів і в 1982-у Володимиру Громову присвоїли звання «Почесного донора СРСР».

Як одного з кращих, відрядили на відбудову народного господарства в Республіку В'єтнам. Відкрилась нова сторінка життєпису. І там, у Кам-Рані, на військовій морській базі працював не покладаючи рук. Адже він з СРСР, що славиться не лише беззавітними патріотами, а й працелюбами, ентузіастами, які мають у серці те, що не згасає. Не пасував перед складнощами незвичних погодних умов, мови. І тут був на передовій. І не полишав своє захоплення римувати. Цей період вилився в цикл віршів «В'єтнамські мотиви». Й у них не плакався від нелегкої роботи, а його відкрита душа тягнулася до людей, серед яких жив, з якими спілкувався.

И помню будни те Вьетнама,

Его обычаи, народ,

Лазурный берег океана,

красивый белый пароход...

 Підступний трагічний випадок різко міняє життєвий маршрут патріота. П'яний водій, - керуючи автомобілем наїхав на вантажівку у якій їхав на роботу В. Громов і ось... без руки, без правиці… Списали, як зізнається, на берег. І вчиться Громов жити по-новому. І хоч як б'ють несправедливі докори чи­новників, на кшталт «Ти чужий, не наш, чому, мовляв, тобі допомагати, не ми тебе у В'єтнам посилали...». Дехто, напевно, не витримав би, оступився. Та Громов не з тих. Можли­во, енергетика прізвища не дозволяла? Вчиться писати лівою рукою, і його в буквальному значенні слова підносить поезія на ще вищі щаблі.

Трапилася на життєвій стежині проста, скромна, хвороблива, як билинка, Софія, але подала руку підтримки, наче відчувала, що її другові вона вкрай необхідна.

А ще невтомний Володимир Іванович у любові до життя, до прекрасного, до римування, непримиренний до негараздів, прагне їх виправлення, про що свідчить захоплення гуморесками. Лаконічні, дошкульні, сатиричні мінірозсипи, яких назбиралась уже збірка, викликають нестримний сміх.

У 2009 році у Сарненському видавництві СлоСвіт вийшла перша збірка поетичних творів В. Громова «Моя любовь, моя печаль»…, хоча шлях до неї був дещо довгим. Десять поетичних зошитів, які увійшли до книги, допоможуть  читачам пізнати багатий духовний світ автора, його радощі та смути, закоханість у життя, людей, прекрасну половину людства-жіноцтво, у чудовий світ природи. А скільки віршів Володимир присвятив близьким, коле­гам і знайомим! Дарував часточку сер­ця, як промінь сонця, щоби зігрівав у буднях. Сподіваючись на віддачу.

Не ховається Володимир Громов від людей. Натомість з відкритою щирою душею, нестримним Божим, скажемо так, даром любити, захоплюється життям, ніби заглиблюється в його вир, йде з високо піднятою сивочолою головою. Віддзеркалюють духовну палітру оптимізму чисті, як кришталь, відверті й щирі, як дитяча посмішка, вірші.

Коли спілкуєшся з Володимиром Івановичем, по всьому відчувається, що душа в цієї людини не втратила чистоти, доброти, що дорогою своєю, він йде твердо і впев­нено. «Така вже в мене доля, моя доля», — говорить Володимир Іванович. Що ж. доля у кожного з нас своя, її не вибирають. І як добре, що на життєвому шляху зустрічаються такі супутники, як Володимир Іванович.

В 2014 році Володимир Іванович помер.

Громов В. Моя любовь, моя печаль… : сборник стихов / В. Громов. – Сарни: Слово світ, 2009. – 99 с.

ФРАГМЕНТИ   ТВОРЧОСТІ

Над Украиною солнышко встает

 

Настало утро с песней соловьиной

Ночных комет закончился полет,

И над моею Украиной

В восходе солнышко встает.

И в птичьем гомоне дубравы

Листвой зеленою шумят

В степи безмолвные ураганы

Чужие тайны бережно хранят.

Над речкой синей, тихоструйной

О чем-то ивушки грустят,

Сейчас, конечно, жить нам трудно

Но не вернемся в прошлое назад.

И верю я нам: нам Бог поможет,

Мы заслужили счастье у Него,

Мы на веса что есть положим,

Но не упустим шанса своего.

Городу  Сарны  посвящается...

На опушке плакучие ивы, 

В золотом обрамленье берез

Как невесту любит любимый,

Так тебя я до боли , до слез.

Я родился и вырос в России,

В деревушке далекой моей.

Там в озерах глубоких и синих.

Не найду уж печали своей.

В прежней жизни я не был богатым

К новой жизни еще не готов.

В песне звонкой над Случью крылатой

Слышу бой мелодичный часов.

В теплый вечер осенней порою

В парк приду, отдохну на скамье.

Как я рад, как доволен тобою,

Что живешь в новой вольной семье.