Містечко над Горинню

 

Головна

Про бібліотеку

Містечко над Горинню

Символи Степаня

Земля святинь...

Імена в історії Степаня

Степанщина літературна

Краєзнавство

Туристичні маршрути

Дитячий абонемент

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Полісся ! Край сонця, край хліба і безмежних  просторів. Над річкою Горинь, серед мальовничих поліських лісів та лук, потонувши в зелені садів та верб, розкинулось  невеличке містечко Степань. Чарівний світ поліської   природи, щедрі степанські землі, шовкові луки, споконвічні праліси, синя красуня Горинь та чисельні озера і ставки, багатющий рослинний і тваринний світ зробили цей край справжньою перлиною Волинського Полісся.

Минуле Степаня – це минуле містечка з цікавою історією. Історичними дослідженнями, проведеними письменником, старшим викладачем Національного університету «Острозька академія», автором книги «Степань моя мила» Валерієм Войтовичем, доведено про найдавнішу згадку існування Степаня Сарненського району, що датується 1005 роком у повідомленні рукописного Києво-Печерського патерика.

Багато століть тому Степань був столицею Степанського князівства, входило в число найбільш розвинутих і відомих міст Волині. У XV-XVII сторіччях Степань  був одним з найважливіших  міст на  Волині.  В 1591 році  за велінням короля Зигмунда ІІІ  князівство Степанське  перейшло  у володіння  до княжат Острозьких.  Коронний гетьман князь  Костянтин Острозький  побудував мурований замок на  місці  попереднього дерев’яного, який своєю потугою  дорівнював замкам у    Луцьку та  Володимирі. У 1609 році Степанську  волость  князь Ян Острозький   долучив до Острозького майорату. До 1775 року Степань належав коронному гетьману війська Польського Юзефу Потоцькому. Дещо пізніше  він стає  власністю графів Ворцелів. У 1705 році у Степані перебував гетьман Іван Мазепа та шведський король Карл ХІІ, тут він  відбув богослужіння у місцевому костелі, про що  на пам’ятній дошці довгий час  зберігався відповідний напис. В 1711 році російський цар Петро І два дні перебував у містечку. Після розкріпачення селян у  1861 році, містечко Степань стало волосним центром Ровенського  уїзда Волинської губернії до часів  громадянської війни, а потім за часів панської Польщі – гминним центром  Костопільського повіту землі Волинської до 1939 року. 

17 вересня 1939 року у Степань приходить радянська влада і на підставі  нового адміністративно-територіального поділу у січні 1940 року Степань стає районним центром Рівненської області.

1941 рік... В  кінці червня німці  бомбили Сарни і Степань.  У 1942 році в Степані розпочався масовий розстріл євреїв. Ті довгі кулеметні черги на все життя запам’яталися степанцям… Вього за 1942-1943 рр. було знищено біля трьох тисяч євреїв. В цей же час в цій окрузі діють партизанські загони Ковпака та Овсійчука, які були  грізною силою  для ворога, а також загони Української Повстанської армії під проводом отамана Тараса Бульби-Боровця.  14 січня 1944 року Степань було звільнено від німців, почалася  відбудова зруйнованого містечка.  Відсіялися хлібороби, піднялися ярові – овес, ячмінь та просо, пробивався  клаптиками льон. Від краю до краю широким розлогим  килимом зазеленів степанський луг.  З часом було відкрито школу, лікарню, відремонтовано електростанцію,  налагоджено роботу млинів, здійснено радіофікацію не   тільки міста, й сіл району.  У грудні 1962 року Степанський район було ліквідовано і  Степань як селище міського типу підпорядкували Сарнам.

Селище Степань – центр Степанської селищної ради, яка  є однією з найбільших  рад у Сарненському районі і займає  територію 110238 т. кв. м. До складу ради  входить    6 населених пунктів: смт Степань, села Калинівка, Грушівка, Труди, Дворець, Мельниця. В селищі діють лікарня, дитячий садок “Калинка”, середня школа, облаштовано селищний  ринок, функціонує 2 бібліотеки, будинок культури, музична школа, будинок дітей та молоді.  Гордістю Степаня є  санаторій “Горинь”, завдяки якому Степань отримав статус курорту. Якщо Ви хворієте хронічними гастритами, колітами,  порушенням функцій печінки і жовчовивідних шляхів – вас радо зустрінуть у   санаторії, який було створено у 1965 році як будинок відпочинку і   перепрофільовано у 1975 р. в  санаторій шлунково-кишкового профілю. Сьогодні – це сучасна оздоровниця з розвиненою лікувально – оздоровчою базою, що працює цілий рік. Комфортні 2-х місні номери  із зручностями,  обладнані спортивні майданчики, бібліотека, музей, у купальний сезон – пляж з  пунктом прокату, екскурсії в ліс, привітний персонал та професійні лікарі перетворять Ваш 24-денний курс лікування у справжній відпочинок.

Історія  мальовничого Степаня продовжується. Ще не одна сторінка напишеться, мистецький твір намалюється про цей легендарний поліський край. Спокійно несе свої води  Горинь, зажурливо плине  через  довгу і непросту  історію  давньоруського містечка кудись   у віки…